Komentarz

A B C D E F G H I J K L M N O P R S T U W Z
Szukaj:

Zaprzyjaźnione
[Powrót do: Sabina]


SABINA
ang. Sabine, Sabina, Savina, franc. Savine, Sabine, hiszp. Sabina
Sabina jest imieniem pochodzenia łacińskiego. Wywodzi się od nazwy plemienia Sabinów zamieszkującego środkową Italię kilka wieków przed naszą erą. Oznacza kobietę należącą do plemienia Sabinów, pochodzącą z tego plemienia. W Polsce imię to nosi obecnie 56 569 kobiet (w 2001 r. - 74 251). Astrolodzy przypisują Sabinom stałość uczuć, wierność i spokój. Sabiny szanują tradycję, nie lubią pośpiechu i obdarzone są zdrowym rozsądkiem. Imię to najlepiej służy osobom urodzonym pod znakiem Koziorożca.
Święta Sabina z Rzymu (zm. ok. 126) - męczennica. Jest patronką Rzymu, gospodyń domowych oraz dzieci. Wzywana w przypadku krwotoku i do powstrzymania deszczu. Według legendy pochodziła ze znakomitego rodu. Została chrześcijanką pod wpływem swojej niewolnicy Serafii. Gdy Serafię zachłostano na śmierć za wiarę, Sabina pochowała ciało męczennicy, ujawniając przynależność do chrześcijan. Wkrótce ją także skazano na śmierć. Chrześcijanie pochowali jej ciało obok Serafii na Awentynie w Rzymie, gdzie dziś wznosi się Bazylika św. Sabiny. W ikonografii przedstawiana jest jako młoda męczennica w koronie z gałązką palmową. Jej wspomnienie obchodzone jest 29 sierpnia.
Imieniny: 25 I; 18 IV; 29 VIII; 27 X; 5 XII; 30 XII;

~xsaba , 2009-05-18 13:27:28

[Odpowiedz]

Bieżący wątek
 
SABINA
ang. Sabine, Sabina, Savina, franc. Savine, Sabine, hiszp. Sabina Sabina jest imieniem pochodzenia łacińskiego. Wywodzi się od nazwy plemienia...

Dodał: ~xsaba

2009-05-18 13:27:28